Çocuk Yogası (3 yaştan itibaren farklı yaş grupları)

Çocuk yogası, çocukların hayal gücünü güçlendirirken, beden ve nefes farkındalığını koruyup geliştirmelerini, daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Sosyal iletişim ve duygudaşlık becerileri kazandırır, bedenlerini ve nefeslerini kullanarak rahatlamayı öğrenmeleri için eşsiz bir yol sunar.

Çocuk yogası dersleri, yetişkin yogasından farklı olarak, çocukların ihtiyaç ve isteklerine uygun şekillendirilmiştir. Çocuğun enerjisini, esnekliğini, görsel, işitsel becerilerini ve hayal gücünü kullanabileceği bir program olarak tasarlanmıştır. Oyun, çocuğun kendini ve dünyayı anlaması ve anlamlandırması için hayati önem taşır. Bu sebeple, çocuk yogası, kesintisiz bir akıştan ziyade, çocukların kendini ifade edebilmesine olanak tanıyan oyunlar içerir.

POZLAR (asanalar): Neredeyse tüm yoga pozları, çocuklar tarafından uygulanabilecek şekilde yorumlanabilir. Bireysel, eşli ve grup halinde yapılan poz ve nefes çalışmaları, çocuğa hem birey hem de grubun bir parçası olduğu yönünde farkındalık verir.

YARDIMCI UNSURLAR: Ders sırasında, yapılan nefes çalışmaları, rahatlama egzersizleri ve hareketli yoga pozlarıyla birlikte, seslerden, müzikten, çeşitli oyuncaklardan, kitaplardan, matematikten, doğadan ve diğer eğitici görsel ve işitsel imkânlardan faydalanılır. Anlatılan hikâye veya uygulanan sanatsal ifade yöntemleri aracılığı ile çocukların yaratıcılıklarını kullanmaları hedeflenir.

OYUNLAR: Çocuk yogası, rekabetçi olmayan oyunlar içerir. Rekabetçi olmayan oyunlar, çocuklar üzerinde kazanma ya da kaybetme baskısı olmaksızın, kendilerine ve arkadaşlarına güven duyabilmelerine ve bireysel olarak ya da birlik halinde hareket edebilme özgürlüğünü hissederek tercihte bulunabilmelerine imkân sunar.

SÜRESİ: Eğlenceli bir 45 dk.