Yoga

Pilates Point’te Yoga Dersleri Başlıyor!

Modern şehir hayatının koşturmasından mı yoruldunuz? Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Sürekli uyku halinde misiniz? Gün içinde stres altında mısınız? Bedeninizi esnetmek mi istiyorsunuz? Öfke sorunu mu yaşıyorsunuz? Bedeninizde ağrılar mı var? Ya da güçlenmek mi istiyorsunuz? Bunlardan birine evet diyorsanız belki de yoga ile tanışmanızın zamanı gelmiştir!

Sanskirit dilindeki anlamı ile ‘birleştirmek, bütünleştirmek’ anlamına gelen yoga, kişinin nefsini, bedenini ve davranışlarını fark etmeye yönelterek, kendini tanımasını sağlar. Bu yüzden, alışkanlıkların zincirini kıran bir sistem olarak bilinen yoga, herkes içindir.

Düzenli yoga yapıldığında; stres ile bağlantılı sıkıntılarda azalma görülür. Omurganın sağlığı, iç organların doğru işlemesi ve birçok hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynar. 

Yoga Nedir?

Modern şehir hayatının koşturmasından mı yoruldunuz? Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Sürekli uyku halinde misiniz? Gün içinde stres altında mısınız? Bedeninizi esnetmek mi istiyorsunuz? Öfke sorunu mu yaşıyorsunuz? Bedeninizde ağrılar mı var? Ya da güçlenmek mi istiyorsunuz? Bunlardan birine evet diyorsanız belki de yoga ile tanışmanızın zamanı gelmiştir!

Yoga, binlerce yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış bir disiplindir. Sanskrit dilindeki anlamı ile birleştirmek, bütünleştirmek anlamına gelen yoga, kişinin nefesini, bedenini ve davranışlarını fark etmeye yönelterek, kendisiyle yeniden bağ kurmasını sağlayan yaşama sanatıdır.

Klasik bir yoga dersi; meditasyon, nefes çalışmaları, asana (duruşlar) ve derin gevşemeden oluşur. Asana adı verilen yoga duruşları ile beden esnetilir ve güçlendirilir. Beden hareketleri ile nefesin uyumu araştırılır ve farkındalık sağlanır.

Yoga herkes içindir! Kimisi güçlenmek, kimisi esnemek, kimisi de kilo vermek için yoga’ya başlayabilir. Yoga disiplinin en güzel yanı, hangi amaçla başlarsanız başlayın şifasını alabilmenizdir.

Yoga; kişinin bedeninin, duygularının, zihninin hareketlerini fark etmesini sağlar ve bu fark ediş, kişinin tüm hayatına yayılır. Kişiye kendini tanımasını, dengeli ve sağlıklı kalabilmesini öğretir. Günümüzde hızla artan gerilimleri, stresi, erken yaşlanma ve hafıza problemleri gibi birçok sorunun baş etmeye yardım eder.

Yoga, kişinin günlük hayatındaki koşuşturmacalı yaşantısından sıyrılıp kendini keşfetmesine, kişinin vücudunu dinleyip tanımasına yardımcı olan bir yöntemdir.

Bir yoga dersi aslında bir araştırma alanıdır. Çünkü bir ya da bir buçuk saatlik süre içinde kişiler kendi hırslarını ve bedensel sınırları keşfederler ve keşfedilen alana saygı göstermeyi öğrenirler.

Yoga uygulaması 7’den 77’ye herkes içindir ve herkes yoga yapabilir.

Yoga’nın Faydaları

Yoga düzenli yapıldığında, ruhsal, zihinsel ve bedensel rahatlamayı sağlar. Esnekliği geliştirdiği için eklemler, kas ve kemikler için çok faydalıdır. Kan dolaşımına daha fazla oksijen girmesini ve zararlı toksinlerin dışarı atılmasında yardımcı olur. Böbrek üstü bezlerini dinlendirir ve vücudun enerjiyi daha verimli kullanmasını sağlar. Stres ve tedirginliği azaltır. Konsantrasyonu, odaklanmayı ve dengeyi arttırdığından berrak, yaratıcı düşüncelere olanak sağlar.

Yoga, iskelet sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi için müthiş faydalar sağlamasının yanında psikolojik olarak yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur.

Sürekli masa başında kambur şekilde çalışmaktan dolayı oluşan sırt ağrılarınız, duruş bozuklarınız düzelir.

Her gün yoga yaparak, doğru nefes almasını öğrenirsiniz. Bu durum, ciğerlerinizin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olur ve vücudun rahatlamasını sağlar. Bu rahatlama yoganın en etkili faydalarından biridir.

Vücudunuzun esnekliği ve gücü artar. Yoga duruşları vücudunuzdaki tüm kasların kullanılmasına ve gücünüzün tepeden tırnağa artmasına katkıda bulunur.

Koordinasyonunuz, hafızanız, refleksleriniz ve konsantrasyonunuz gelişir.

Bazı yoga türleri:

Hatha Yoga

 En çok bilinen ve batıda en çok yapılan Hatha yoga’dır. ‘Ha” güneş demek, ”tha” da ay demektir. Hatha Yoga, beden çalışmaları ağırlıklıdır. Yoga duruşları (asana) ve nefes teknikleri (pranayama) gibi çalışmalarla beden ve zihnin ortak hareket etmesi sağlanarak meditasyona hazırlık yapılır.

Vinyasa

 Hareketlerin yoga hareketleriyle senkronize edildiği Vinyasa Yoga birçok yoga türünü kapsayan geniş bir terimdir. Bu yoga tarzında tıpkı dans eder gibi bir yoga duruşundan ötekine geçildiği için bazen akış yogası da denir. Nefes bu yoga tarzının önemli bir parçasıdır.

 Iyengar Yoga

 Hatha Yoga’nın bir çeşidi olan Iyengar Yoga, B.K.S. Iyengar tarafından geliştirilmiştir. Hatha Yoga duruşlarının bant, blok, yastık, battaniye, sandalye ve kayışların destek olarak kullanılarak uygulandığı bir sistemdir.

Sivananda Yoga

Swami Sivananda’nın öğrencisi Vishnu-devananda tarafından geliştirilen Sivananda Yoga, bedenin esneklik ve gücünün artırılmasını sağlayan 12 temel yoga duruşu, nefes teknikleri ve meditasyon içerir.

 Yin Yoga

Meditatif bir yoga uygulamasıdır.  Yoga duruşlarının içinde uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır ve bedene esneklik kazandırır.